Zaschnięty atrament w piórze

Zaschnięty atrament w piórze

Pióra wieczne, niezależne od klasy i wartości są bardzo delikatnymi instrumentami. Niezależnie od naszego temperamentu, czas i sposób użytkowania niedostrzegalnie wpływa na jego trwałość.

Bezpieczeństwo wiecznego pióra

Absolutnie podstawowym wymogiem, pozwalającym na utrzymanie dobrej kondycji pióra wiecznego jest przechowywanie go w odpowiednim futerale lub etui. Poza nim jest narażony na zarysowania, wstrząsy, otwarcie nakrętki i w konsekwencji uszkodzenie stalówki. Futerał chroni również przed upadkiem z wysokości. To częsty wypadek. Najczęściej wynika on z pospiechu i nieuwagi, ale częściej z braku dobrych nawyków. Producenci klasowych akcesoriów piśmienniczych oferują swoje produkty z gotowymi futerałami. Tańsze produkty, pakowane w blister, najczęściej wymagają zakupu własnego etui.

Zaschnięty atrament w piórze

Każde pióro wymaga uwagi i w konsekwencji odpowiedniej pielęgnacji. Przy sporadycznym użytkowaniu, atrament bardzo często wysycha w jego mechanizmie. Często jest to spowodowane używaniem niewłaściwego, zwykle taniego zamiennika. Zalecamy korzystanie z atramentów lub nabojów dedykowanych danej marce. Pozorne oszczędności niekorzystnie wpływają na trwałość delikatnego przyrządu jakim jest pióro wieczne, a w konsekwencji wywołują swoistą reakcję łańcuchową. Niepiszące pióro zmusza nas do pośpiesznej reakcji, mającej na celu wymuszenie przepływu atramentu, a to często doprowadza do uszkodzeń mechanizmu oraz stalówki.


Czyszczenie i pielęgnacja

Jak wyczyścić zapchane lub wyschnięte pióro wieczne? W zwykłych sytuacjach, puste wieczne pióro, przepłukujemy wodą destylowaną. W sytuacjach ekstremalnych można pozostawić stalówkę z uchwytem na kilka godzin w szklanym pojemniku wypełnionym woda destylowaną. Zdecydowanie odradzamy używania wody z kranu, ze względu na dużą zawartość wapnia lub często pojawiających się w sieci rad nakazujących przepłukanie pióra z płynem do mycia naczyń i odrobiną octu spirytusowego. Drogie i cenne pióra mogą ulec w ten sposób trwałemu przebarwieniu i uszkodzeniu. Lepszym rozwiązaniem jest oddanie pióra wiecznego do profesjonalnego serwisu akcesoriów piśmienniczych lub skorzystanie ze specjalnych środków pielęgnacyjnych oferowanych przez producentów markowych piór.

Pióra wieczne, w sposób prosty i nie dający się z niczym pomylić, sygnalizują nam potrzebę wykonania czyszczenia. Po prostu w trakcie pisania zaczynają przerywać. Oczywiście warto najpierw sprawdzić stan i poziom atramentu: w naboju, tłoczku lub konwerterze. Nie zapominajmy również o tym, aby w nieużywanym piórze nie pozostawiać naboju lub atramentu. Czyszczenie należy wykonywać również przy każdorazowej zmianie koloru atramentu.

SALON LOBOS

Al. Powstania Warszawskiego 15
Kraków 31-539
(+48) 502 264 163
e-mail: sklep@vipstyle.pl

DANE REJESTROWE

LOBOS Sp. z o.o.:
ul. Medweckiego 17
31-870 Kraków

NIP: 676-007-74-60
REGON: 008017460

Wyślij zapytanie