Wybór pióra wiecznego

Wybór pióra wiecznego

Bardzo często pióro wieczne wybieramy intuicyjnie. Kierujemy się impulsem, którego źródłem jest nasze poczucie stylu i smaku. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że większość użytkowników piór wiecznych posiada nie jeden, a wręcz kilka instrumentów.

A co w sytuacji, gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki z eleganckimi artykułami do pisania? Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Najważniejsze z nich postaramy się przybliżyć Państwu w kilku głównych punktach.

Marka pióra wiecznego

Wiodący producenci piór wiecznych przez dziesiątki lat wykształcili własny styl projektowania piór wiecznych. Różni ich wiele, ale łączy miłość do rzemiosła oraz niesamowita pomysłowość w tworzeniu pięknych instrumentów piśmienniczych. Warto przyjrzeć się głównym graczom w tej branży w naszym salonie VIP STYLE. Do wyboru mamy pióra wieczne marek: Parker, Waterman, Faber-Castell oraz Diplomat, Scheaffer czy Caran D’Ache. Zapoznając się z kolekcjami, bardzo szybko wewnętrzny impuls wskaże nam markę, na którą w pierwszej kolejności skupimy swoją uwagę. 

Materiał i rozmiar pióra wiecznego

Kolejnym naszym krokiem będzie bliższe zapoznanie się z piórem wiecznym. Tutaj musimy zaufać naszemu zmysłowi dotyku, ponieważ w ten sposób rozpoznamy czy odpowiadają nam instrumenty: metalowe, z tworzywa lub hybryda materiałów tj. połączenia metalu z tworzywem lub żywicą. Istotna będzie również waga oraz chłód materiału, pewność chwytu, środek ciężkości i rozmiar, który gwarantuje komfort pisania. Te wrażenia są bardzo indywidualne, dlatego warto zaufać swoim wewnętrznym odczuciom. Pamiętajcie proszę, pióro nie może być ani za małe, ani za duże – rozmiar naprawdę ma znaczenie. Gigantomania jest niewskazana. Liczy się komfort.


Stalówka pióra wiecznego

Niezależnie czy zdecydujemy się na stalówkę ze stali szlachetnej, złota lub srebra, musimy pamiętać o jej rozmiarze. Do wyboru mamy klika rodzajów stalówek do piór wiecznych: X/XF/EF – bardzo cienka linia, F – cienka linia, M – średnia linia, B – gruba linia, BB/2B – podwójnie gruba linia. O budowie pióra i klasyfikacji grubości linii pisania wspominaliśmy w artykule Budowa pióra i stalówki

Sam rozmiar stalówki różni się w zależności od marki instrumentu piśmienniczego. Jednak grubość linii to nie wszystko, ponieważ rodzaj materiału z jakiego wykonano stalówkę decyduje również o jej twardości lub sprężystości. Oczywiście najlepsze są stalówki z 14 karatowego złota, ponieważ cechują się dużą trwałością i odpowiednią sprężystością, w przeciwieństwie do stalówek mniej trwałych ze stali szlachetnej czy drogich i twardych z 18 i 24 karatowego złota.


Warto zwrócić uwagę na system napełniania pióra wiecznego. Aktualnie w większości pióra posiadają zdublowany system napełniania, tj. można używać zamiennie zarówno naboi oraz konwertera (tłoczek). Istnieją również zintegrowane systemy napełniania, ale najwygodniejszy jest łatwy do montażu/demontażu system z konwerterem i/lub z nabojem, ponieważ ten sposób napełniania jest dużo bardziej ekonomiczny. Do istotnych elementów pióra wiecznego należy również sposób zamykania skuwki. Najpopularniejsze rozwiązania to zamykanie na wcisk tzw: klik lub rzadziej – zakręcane.

Jak łatwo zauważyliście, wybór pióra wiecznego to proces bardzo indywidualny. Warto poświecić mu trochę czasu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się doskonale dobranym piórem wiecznym, a nawet zaczątkiem własnej kolekcji.

SALON LOBOS

Al. Powstania Warszawskiego 15
Kraków 31-539
(+48) 502 264 163
e-mail: sklep@vipstyle.pl

DANE REJESTROWE

LOBOS Sp. z o.o.:
ul. Medweckiego 17
31-870 Kraków

NIP: 676-007-74-60
REGON: 008017460

Wyślij zapytanie