Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

Pióro wieczne towarzyszy nam od dzieciństwa. To z nim związane są nasze pierwsze kroki w trudnej nauce pisania. Ale później… wybieramy powszechniejsze narzędzia piśmiennicze. Ta decyzja nie jest spowodowana niepraktycznością pióra wiecznego, raczej uznaniem dla tego instrumentu jako przedmiotu o dużym stopniu renomy. Niestety takie podejście zamyka przed nami wiele ciekawych doznań zarówno kreatywnych jak i praktycznych.

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem jest odpowiedzią na stopniowy zanik pisma odręcznego. Przestajemy ufać swoim zdolnościom manualnym i zdajemy się na produkt anonimowy, zunifikowany – druk naszych słów i myśli zapisanych w edytorze tekstu. A przecież wbrew pozorom, ręczne pisanie przyspiesza myślenie i pobudza kreatywność. Włącza się wtedy nasze skupienie, staranność i eksploduje pierwiastek artystyczny drzemiący w naszej duszy.

Musimy też pamiętać, że jeszcze nie tak dawno, zanim powstały pióra wieczne, korzystaliśmy ze stalówki i obsadki, a w ławach szkolnych centralne miejsce zajmowało miejsce na kałamarz z atramentem. Pamiętacie te czasy? Kleksy w zeszytach, dłonie pobrudzone atramentem i setki linii zapisanych w zeszycie zdaniem: Będę starannie prowadził zeszyt szkolny! Mamy nadzieję, że te ostatnie czynności zwane doskonaleniem pisma odręcznego, nie zniechęciły ludzkości do szlachetnej sztuki pisania piórem wiecznym.

Święto pisma odręcznego wzięło się od jednego ważnego dnia. W dniu 12 lutego 1884 roku Lewis Edson Waterman opatentował pierwsze pióro wieczne Regular. Stało się to wskutek… kleksa, który niefortunnie zniszczył umowę. Waterman szybko zauważył, że dynamicznie rozwijający się rynek amerykański potrzebuje artykułu piśmienniczego z gwarancją, a powodzenie w sprzedaży zależy od agresywnej reklamy oraz wynalazków, które uczynią pióro wieczne produktem nie tylko wygodnym, ale i praktycznym.

Obecnie mało kto używa pióra. Z codziennego użytku wyparły je nowoczesne i te zwykłe: pióra żelowe, długopisy lub cienkopisy. Nie zapominajmy jednak, że odręczne pisanie, bez względu na instrument piśmienniczy, pomaga osiągnąć lepsze skupienie i jest bardziej twórcze i konkretne. Nie zapominajmy o tym na co dzień.

SALON LOBOS

Al. Powstania Warszawskiego 15
Kraków 31-539
(+48) 502 264 163
e-mail: sklep@vipstyle.pl

DANE REJESTROWE

LOBOS Sp. z o.o.:
ul. Medweckiego 17
31-870 Kraków

NIP: 676-007-74-60
REGON: 008017460

Wyślij zapytanie