Nowatorskie rozwiązania WATERMAN

Nowatorskie rozwiązania WATERMAN

Firma WATERMAN powstała w XIX w. Zasłynęła produkcją eleganckich piór, których nowatorskie rozwiązania, takie jak choćby: klips do przypinania do kieszeni, system automatycznego napełniania pióra czy szklane i plastikowe naboje z atramentem, na trwale przyjęły się w całej branży.

Autorem sukcesu firmy był Lewis Edson Waterman. Zanim odniósł sukces imał się wielu zawodów. Pracował jako cieśla, nauczyciel, później był wydawcą, nauczycielem stenografii i w końcu agentem ubezpieczeniowym. To właśnie we wczesnych latach 80-tych XIX wieku, Waterman pracując jako sprzedawca polis ubezpieczeniowych w Nowym Jorku zauważył potrzebę istnienia niezawodnego pióra wiecznego. Stało się to w sposób prozaiczny. Stracił sporego klienta wskutek… kleksa, który niefortunnie zniszczył umowę. Pomny tej lekcji, rozpoczął w 1883 r. produkcję pierwszych piór. Rok później, w marcu 1884 r. tworzy spółkę Ideal Pen Company, która 3 lata później, przyjmuje nazwę L.E. Waterman Pen Company.

Waterman szybko zauważył, że dynamicznie rozwijający się rynek amerykański potrzebuje artykułu piśmienniczego z gwarancją, a powodzenie w sprzedaży zależy od agresywnej reklamy oraz wynalazków, które uczynią pióro wieczne produktem nie tylko wygodnym, ale i praktycznym. Wkrótce okazało się, że wszystkie spostrzeżenia były trafne. Firma nie tylko zaczęła się dynamicznie rozwijać, ale również otwierać przedstawicielstwa na całym świecie. I to dzięki temu posunięciu, Waterman przetrwał do dzisiaj.

Waterman dominował na przełomie wieków na rynku amerykańskim. W tym czasie 7 z 10 piór należało do tej marki. Rozwój pozostałych konkurentów podważył jednak tę pozycję i na początku lat 20-tych tylko 3 z 10 należały do Watermana. Lata wojenne i powojenne nie odmieniły jej położenia. Chylący się ku upadkowi gigant, w 1954 roku zakończył działalność w USA. Ster przejęła europejska filia Watermana.

W 1926 roku Jules Fagard, reprezentujący przez 12 lat firmę we Francji, zdecydował się na produkcję eleganckich piór na miejscu, tworząc firmę JIF Waterman. Pióra Watermana sprzedawały się wyśmienicie, szczególnie te inkrustowane złotem i srebrem, stając się tym, co Francuzi określają mianem objets d’art. Po upadku amerykańskiej centrali, rodzina Fagarda z powodzeniem podtrzymała tradycje Watermana. Jeszcze w 1953 roku wprowadzone na rynek zostaje nowe pióro o nazwie C.F. zaprojektowane przez stylistę General Motors. W Ameryce nie odniosło sukcesu, ale w Europie było jednym z najlepiej sprzedających się piór firmy JIF Waterman. Oferowano je przez ponad 30 lat do 1985 roku. W 1971 roku firma JIF Waterman zmienia nazwę na Waterman S.A. i nabywa prawa do znaku towarowego firmy na całym świecie.

Obecnie marka należy do amerykańskiego koncernu Sanford, największego na świecie producenta artykułów piśmiennych grupy Newell Rubbermaid, właściciela niedawnego konkurenta Watermana, marki Parker.

Najważniejsze daty w historii firmy WATERMAN

  • 1884 r. opatentowanie pierwszego pióra wiecznego Regular
  • 1899 r. wprowadzenie spływaka kapilarnego spoon feed
  • 1904 r. pierwsze pióro z klipsem zabezpieczającym
  • 1913 r. firma wynalazła system automatycznego napełniania pióra
  • 1935 r. wprowadzenie szklanego naboju
  • 1953 r. wprowadzenie plastikowych nabojów z atramentem

SALON LOBOS

Al. Powstania Warszawskiego 15
Kraków 31-539
(+48) 502 264 163
e-mail: sklep@vipstyle.pl

DANE REJESTROWE

LOBOS Sp. z o.o.:
ul. Medweckiego 17
31-870 Kraków

NIP: 676-007-74-60
REGON: 008017460

Wyślij zapytanie