Budowa pióra i stalówki

Budowa pióra i stalówki

Pisanie piórem było i jest obecnie pewnym rodzajem prestiżu. Niewątpliwie powoduje mniejsze zmęczenie ręki niż w przypadku stosowania długopisu, ponieważ wymaga mniejszego nacisku. Nie bez powodu używamy pióra do nauki pisania w szkole. Z jego pomocą piszemy ładniej i staranniej. Wybór i rozpiętość cenowa piór jest ogromna. Niektóre ekskluzywne modele przypominają dzieła sztuki i osiągają bardzo wysokie ceny jak samochody lub luksusowe zegarki. Poniżej zdradzimy kilka tajemnic, które kryje w sobie pióro wieczne.

Krótka historia pióra

Od odkrycia w grobowcu Tutenchamona wiemy, że pióro wieczne ma bardzo długą historię. Pióro, które znamy dziś, zawdzięczamy Lewisowi Watermanowi, którego ważne dokumenty uległy pewnego dnia zniszczeniu przez atrament, który wylał się z pióra. Zainspirowało to założyciela znanej marki do wynalezienia i opatentowania pióra z systemem, który regulował dopływ atramentu. Wraz z upływem czasu pojawiały się kolejne innowacje. W 1894 roku Parker wprowadził pierwsze nieplamiące pióra. Natomiast w roku 1908 Amerykanin Walter Sheaffer rozwiązał problem napełniania, dzięki specjalnej dźwigni. Kolejnym istotnym wynalazkiem były wprowadzone przez Pelikana tłoczki do atramentu w 1929 roku. W latach 50 pojawiły się pierwsze naboje wykonane z tworzywa sztucznego, które szybko wyparły szklane pojemniczki.

Jak działa pióro?

Mało kto orientuje się, w jaki sposób działa wieczne pióro. Grunt, że działa bez zarzutu. Oczywiście nie jest wiedzą tajemną, że przez naboje lub tłoczek ciekły atrament spływa pod wpływem siły grawitacji do stalówki, by przenieść się na papier. Miejsce, przez które atrament dociera do stalówki to spływak, nazywany fachowo kapilarą. Spływaki są olejowane, a atrament każdej firmy jest opracowywany przez chemików, w taki sposób, aby umożliwiać jak najlepszy przepływ płynu oraz żeby nie zasychał zbyt szybko. Dlatego specjaliści sugerują używanie atramentu i nabojów tej samej marki co pióro.

Stalówka – serce pióra

Najważniejszą częścią pióra wiecznego jest oczywiście stalówka. To ona decyduje o tym, czy pisze się bardziej twardo, miękko oraz o grubości linii pisania. Stalówka zbudowana jest najczęściej ze stali szlachetnej, palladu, tytanu lub ze złota, w droższych i bardziej ekskluzywnych modelach. Najczęściej jest to 14 lub 18 karatowe złoto o próbie 750 lub 800. Bywają również ręcznie polerowane – takie znajdziemy na przykład w ofercie marki Diplomat. Stalówka zakończona jest specjalną odporną na ścieranie końcówką z irydu lub rutenu. Dzięki plastikowemu spływakowi atrament dostaje się do stalówki.

Czym się różnią stalówki?

Według międzynarodowej klasyfikacji grubości linii pisania, rozróżniamy następujące rodzaje stalówek:

EF Extra Fine – ekstra cienka, ok. 0,4 mm
F Fine – cienka, ok. 0,6 mm
M Medium – średnia, ok. 0,8 mm
B Broad – szeroka, ok. 1,0 mm

SALON LOBOS

Al. Powstania Warszawskiego 15
Kraków 31-539
(+48) 502 264 163
e-mail: sklep@vipstyle.pl

DANE REJESTROWE

LOBOS Sp. z o.o.:
ul. Medweckiego 17
31-870 Kraków

NIP: 676-007-74-60
REGON: 008017460

Wyślij zapytanie